Przemysłów

ПЕРЕМИСЛІВ, ПЕРЕМИСЛОВИЧІ (pol. Przemysłów) – do 1947 r. wieś ukraińska w powiecie hrubieszowskim. W 1939 r. liczyła 680 mieszkańców:  600 Ukraińców, 70 ukraińskojęzycznych rzymskich katolików, 25 Żydów [Kubijowycz, 81].

DOKUMENTY

29 listopada 1945  r., [m.p.] – Fragment protokołu o mordzie na Ukraińcach z Przemysłowa sporządzonego przez nieznanego członka OUN w rejonie V okręgu II Kraju Zakerzońskiego

Dwaj polscy żołnierze [po zrabowaniu wsi Myców dnia 29 listopada 1945 r.– B.H.] odjechali do wsi Przemysłów oddalonej 3 km. Zajechali do głowy gromady i zażądali furmanki z dobrymi końmi. Głowa gromady dał furmana z Przemysłowa, a był nim Worobij Iwan, z którym dwaj wojskowi, każdy na jednej furze, uzbrojeni w ręczne karabiny maszynowe, odjechali w stronę Waręża […].

Po odstawieniu zrabowanych rzeczy na miejsce puścili furmana do domu, jednak nie wrócił wspomniany wyżej Bohun z Mycowa i Worobij z Przemysłowa. Ludność myślała, że odjechali z Wojskiem Polskim na Hrubieszów. Rodziny z niecierpliwością czekały na nich 8 tygodni – dopiero dnia 27 stycznia 1946 r. gospodarze ze wsi Rusyń znaleźli ich obu zabitych i zamaskowanych w lesie. Przy każdym z nich znaleziono ich dokumenty rozpoznawcze. Nieboszczyków odwieziono do ich wsi rodzinnych, gdzie zostali dokładniej rozpoznani po ubraniu. Po twarzach trudno było poznać, ponieważ kruki wydziobały twarze i oczy. Wymienionych gospodarzy pochowano na miejscowych cmentarzach.

Źródło: Informacija pro wbywstwo polśkoju milicijeju ukrajinciw seła Myciw Hrubesziwśkoho powitu, w: Polśko-ukrajinśki stosunky w 1942–1947 rr. u dokumentach OUN ta UPA, red. W. Wiatrowycz, t. 2, Lwiw 2011, s. 912. Tłumaczenie z języka ukraińskiego.

WSPOMNIENIA

Fragment wspomnień Iryny Boriak o mordach na Ukraińcach w Przemysłowie  dokonanych przez żołnierzy Wojsk Ochrony Poganicza

            […] Byłam świadkiem napadu na sąsiednią wieś Przemysłów. Mówiono, że dokonał go 8. pułk piechoty WOP. Miało to miejsce 2 lutego 1946 roku. [Żołnierze] rozstrzelali wtedy Rozalię Piniak (nazwisko panieńskie Worobij), matkę małego dziecka oraz jej starą teściową, co stało się w ich domu. Zabili także Hryhorija Kariwcia, syna Pawła i Jefrozyny, ur. 15 maja 1894 roku; Iwana Worobija zabrali z końmi i podwodą, rozstrzelani w Wyżłowskim lesie, ludzie znaleźli jego ciało po dwóch miesiącach. […]

Źródło: Spohad Iryny Boriak (diwocze prizwyszcze Kantor) narodżenoji 1921 roku w Cebłowi Sokalśkoho powitu, w: 1947 Propamiatna Knyha, pod red. B. Huka, Warszawa 1997, s. 527.

HISTORIA

Po deportacji części mieszkańców Ukraińców do Ukraińskiej SRR w latach 1945–1946 Wojsko Polskie w 1947 r. w ramach deportacji o kryptonimie „Wisła” wygnało ze wsi na tzw. Ziemie Odzyskane 177 obywateli RP narodowości ukraińskiej [Akcja „Wisła” 2013, 1023].

KOMENTARZE

DZIEDZICTWO UKRAIŃSKIEJ KULTURY MATERIALNEJ

Wyniki monitoringu z [galerie oczekują na uzupełnienie].

CERKIEW

no images were found

KAPLICZKI

no images were found

KRZYŻE

no images were found

CMENTARZ

no images were found

ZABUDOWA

no images were found

BIBLIOGRAFIA