Srogów Górny

СОГОРІВ ГОРІШНІЙ (pol. Srogów Górny) – do 1947 r. wieś ukraińska w powiecie sanockim. W 1939 r. liczyła 630 mieszkańców:  460 Ukraińców, 170 Polaków [Kubijowycz, 75].

HISTORIA

DOKUMENTY

28 maja 1946, Rzeszów – Fragment protokołu przesłuchania Mieczysława Bielca dotyczący wymordowania przez żołnierzy AK 3-osobowej rodziny Kuczmów

Co do morderstwa popełnionego [29 września 1945 r.] na rodzinie ukraińskiej, to ja tam, nie byłem, tylko z opowiadania [wiem], gdzie po wypadku [tym] przyszedł do mnie Kocyłowski i opowiedział mi, gdzie to zrobili, to jedynie we własnej obronie. Z jego opowiadania, to byli zaskoczeni przez Ukraińców. gdzie przejeżdżając do wioski Srogów powiat Sanok padł strzał do nich. Oni zeskoczyli z furmanek, a było ich czterech: KocyłowskiMieczysław, Józef Mazur, Kopiczak Tadeusz, czwartego nie znam nazwiska […]. Po wyskoczeniu z furmanek wpadli do najbliższego domu, gdzie nie było nikogo. W drugim domu Kocyłowski ujrzał Ukraińca, jak uciekał z karabinem na strych domu, ten zwalił go na ziemię, natomiast osobnik uciekł do innego mieszkania, skąd dał strzał z tego karabinu do drzwi. Ci czterej zaczęli strzelać z pistoletów przez drzwi. Jak się uspokoiło, wpadli do mieszkania, gdzie znaleźli trzy osoby zabite, to jest całą rodzinę: dwóch mężczyzn i jedną kobietę.

Oryginał, rękopis. AIPN Rz 042/537, k. 60v.

listopad 1945 r., Łemkowszczyzna – Fragment sprawozdania „Wisti z terenu” o mordzie na Ukraińcach z Srogowa Górnego 

18 listopada 1945 r. miedzy Niebieszczanami a Pobiednem Polacy z Niebieszczan zamordowali 2 Ukraińców ze wsi Srogów Górny (z słów niektórych Polaków z Niebieszczan wychodzi, że mordu dokonała MO z Niebieszczan), którzy poszli tu kupować konie. Nazwiska zamordowanych: Łeha Teodor lat 45 i Dziaduś Petro lat 45. […]

Źródło: Wytiah iż „Wistej z terenu za misiać łystopad 1945 r.” pro polśko-ukrajinśke protystojannia na Łemkiwszczyni, w: Polśko-ukrajinśki stosunky w 1942–1947 rr. u dokumentach OUN ta UPA, red. W. Wiatrowycz, t. 2, Lwiw 2011, s. 902. Tłumaczenie z języka ukraińskiego.

KOMENTARZE

DZIEDZICTWO UKRAIŃSKIEJ KULTURY MATERIALNEJ

Wyniki monitoringu z [ w uzupełnianiu]. W

KAPLICZKI

no images were found

KRZYŻE

no images were found

C

ZABUDOWA

no images were found

BIBLIOGRAFIA