Sieniawa

СІНЯВА (pol. Sieniawa) – miasteczko polskie w powiecie jarosławskim. W 1939 r. liczyło 2090 mieszkańców, z pośród których Ukraińcami było 80 osób ( w tym 40 polskojęzycznymi), 910 Polakami, 1100 Żydami [Kubijowycz, 109].

HISTORIA
Geograf Wołodymyr Kubijowycz uważał Sieniawę za miejscowość położoną poza ukraińskim terytorium etnicznym [Kubijowycz, 108-109].

DOKUMENTY

3 czerwca 1947 roku, Łobez – Fragment protokołu przesłuchania przez funkcjonariusza PUBP w Łobezie Bogusława Krawczyka o mordzie na ukraińskiej rodzinie Nakoniecznych w Sieniawie

Pytanie: Czy podejrzany brał udział w morderstwie na członkach rodziny Nakoniecznych, mieszkańcach miasteczka Sieniawa […]?

Odpowiedź: Brałem udział w mordowaniu członków rodziny Nakoniecznych strzelając z pistoletu TT do kobiety z odległości 5 metrów, którą trafiłem. Strzelał do niej mój kolega Probla Józef z karabinu, kładąc ją trupem na miejscu. Zamordowani zostali: ojciec, matka, dwóch synów i córka przez bandę „Mewy”. Po mordzie zrabowaliśmy rzeczy: naczynia kuchenne i dwie krowy: jedną krowę Probola Jóżef, drugą krowę ja i ja sprzedałem krowę za 4000 zł.  […].

AIPN Rz 03/4, t. 1, Protokół przesłuchania podejrzanego B. Krawczyka, 3 VI 1947 r., k. 65.

WSPOMNIENIA

Fragment wspomnień Jarosława Tepłyckiego o mordzie na Ukraińcach w Sieniawie

W miasteczku Sieniawa Polacy w 1945 r. zamordowali rodzinę Nakonecznych, 5 osób: ojca, matkę, dzieci Milana, Sławka i Łeśkę; Andrija Hirnego z żoną i czwórką dzieci, a także Mychajłę Łewcia z żoną i dwoma synami (jedno dziecko się uratowało).

Źródło: Ja. Tepłyćkyj, Tepłyci, opr. B. Huk, „NS” 2005, nr 44, s. 9.

tzw. CERKIEW

Historycznie budowla jest kościołem przystosowanym do nabożeństw wschodnich.

CMENTARZ

KOMENTARZE

BIBLIOGRAFIA