Tyrawa Solna

ТИРЯВА СІЛЬНА (pol. Tyrawa Solna) – do 1947 r. wieś ukraińska w powiecie sanockim. W 1939 r. liczyła 1180 mieszkańców, w tym 1060 Ukraińców, 50 ukraińskojęzycznych rzymskich katolików, 40 Polaków, 30 Żydów [Kubijowycz, 76].

DOKUMENTY

22 stycznia 1946 r., m.p. – Fragment wyciągu ze sprawozdania „Wisti z terenu” za styczeń 1946 r. przygotowanego przez referenta „T” z nadrejonu „Chłodny Jar” I Okręgu Kraju Zakerzońskiego o mordzie Wojska Polskiego na Ukraińcach w Tyrawie Solnej

[…] 15 stycznia 1946 r. WP kwaterujące we wsi Siemuszowa […] na przysiółku [Tyrawy Solnej] Pyła dopuściło się następujących okrucieństw: […] 3 miejscowych mężczyzn – Mopaka, Szwajłyka i Jadczyszynego – po złapaniu mocno pobili, powykręcali ręce i zabrali z sobą. Potem zostali znalezieni pod lasem poprzebijanych bagnetami. […]

Źródło: Dopownennia do zwitu pro suspilno-polityczne stanowyszcze na terenach Peremyszczyny w siczni 1946 roku, w: Polśko-ukrajinśki stosunky w 1942–1947 rr. u dokumentach OUN ta UPA, red. W. Wiatrowycz, t. 2, Lwiw 2011, s. 978. Tłumaczenie z języka ukraińskiego.

HISTORIA

DZIEDZICTWO UKRAIŃSKIEJ KULTURY MATERIALNEJ
Wyniki monitoringu z 2 września 2014 r.

CERKIEW

KAPLICZKI przydrożne I
Kapliczka po prawej stronie drogi z Mrzygłodu do Tyrawy Solnej,m na początku wioski.


Kapliczka we wsi, po lewej stronie drogi na Siemuszową, a dwie następne także po lewej stronie tej samej drogi, ale trochę za wsią.

Dawny CMENTARZ


Nowy CMENTARZ

Inne
Stary dom niedaleko od cerkwi; potem jedna fotografia lasu i wzgórza, gdzie był nowy cmentarz parafialny; następnie miejsce, gdzie stała plebania greckokatolicka, na przeciw wejścia do cerkwi, po drugiej stronie drogi wiejskiej.


KOMENTARZE

BIBLIOGRAFIA