Nowa Grobla*

НОВА ГРЕБЛЯ (pol. Nowa Grobla) – do 1947 r. wieś ukraińska w powiecie lubaczowskim. W 1939 r. liczyła 610 mieszkańców: 400 Ukraińców, 200 Polaków (w tym 145 kolonistów), 10 Żydów [Kubijowycz, 46].

HISTORIA

Po deportacji części mieszkańców Ukraińców do Ukraińskiej SRR w latach 1945–1946 Wojsko Polskie w 1947 r. w ramach deportacji o kryptonimie „Wisła” wygnało ze wsi na tzw. Ziemie Odzyskane 25 obywateli RP narodowości ukraińskiej [Akcja „Wisła” 2013, 1043].

WSPOMNIENIA

Fragment wspomnień K. Wasylkewycza o mordzie na Ukraińcach w Nowej Grobli dokonanym przez członków MO z sąsiednich wsi

             […] Jak już wspominałem, jeszcze przed wysiedleniem na terenie Nowej Grobli ścierali się partyzanci z UPA i polscy, którzy składali się z mieszkańców okolicznych wiosek Czerniawki, Sopli, Łukawca, kilku z Nowej Grobli, Miękisza Nowego. Zaliczała się też do nich milicja ze wsi i powiatu. Polscy partyzanci przeważnie niespodzianie napadali na wieś w dzień, bo w nocy bali się UPA. Zabierali, rabowali po ukraińskich domach, co popadało – ubrania, maszyny do szycia (główki), obuwie, żywność, mąkę, grabie, wialnie, słoninę itp. Jeśli w domu zastali mężczyzn, zabierali z sobą, gdy wydawali się im podejrzani. Tak zabrali dwóch z Nowej Grobli – Misztala i Łehkiego, których żywcem spalili w lasku pod Nową Groblą. Tak przepadł 16-letni syn Ukraińca Smołyńskiego Iwan, który był urzędnikiem na stacji kolejowej w Nowej Grobli. Ten syn jednego dnia poszedł do lasu na grzyby i już nie wrócił.

Źródło: Oryginał, rękopis. Archiwum B. Huka. K. Wasylkewycz, [Spohady], b.m, b.d., s. 23. Tłumaczenie z języka ukraińskiego.

KOMENTARZE

DZIEDZICTWO UKRAIŃSKIEJ KULTURY MATERIALNEJ

Wyniki monitoringu z [dane i galerie w uzupełnieniu].

CERKIEW

no images were found

KAPLICZKI

no images were found

KRZYŻE

no images were found

CMENTARZ

no images were found

ZABUDOWA

no images were found

BIBLIOGRAFIA