Niewistka

НЕВІСТКА (pol. Niewistka) – do 1947 r. wieś polsko-ukraińska w powiecie brzozowskim. W 1939 r. liczyła 460 mieszkańców: 120 polskojęzycznych Ukraińców, 320 Polaków, 20 Żydów [Kubijowycz, 108].

HISTORIA

Ucieczka mieszkańców Ukraińców przed terrorem i mordami podziemia polskiego do Ukraińskiej SRR nastąpiła w latach 1945–1946. Część zapewne przeniosła metryki z cerkwi do kościoła. W 1947 roku deportacja o kryptonimie „Wisła” nie miała we wsi miejsca.

DOKUMENTY

Fragment sprawozdania terenowego nieznanego referenta OUN o mordzie Polaków ze wsi Niewistka na tamtejszym Ukraińcu Mychajle Fedorczaku

Nocą z 23 IV na 24 IV 1945 r. w Niewistce miejscowy Polak Michał Nog z dwoma nieznanymi [mężczyznami] nakleił miejscowym Ukraińcom Mychajle i Antonowi Fedorczakom, Antonowi i Iwanowi Kicom oraz Stefanowi Sawczakowi kartki na domach, aby do trzech dni wynieśli się z Niewistki na drugi brzeg Sanu. Nocą z 24 IV na 25 IV przyszło do domów wymienionych wyżej dwóch Fedorczaków 6 uzbrojonych Polaków, przeprowadzili rewizję, zabrali tych dwóch gospodarzy i poprowadzili w kierunku Sanu. Ci w drodze uciekli. Rano 25 IV ci sami Polacy znowu przyszli do tych dwóch domów, złapali tych dwóch gospodarzy, wyprowadzili do lasu. Mychajła Fedorczaka zastrzelili, a drugi uciekła na Dynów.

Źródło: AIPN Rz 072/1, t. 226, Wisti z terenu, k. 14.

KOMENTARZE

DZIEDZICTWO UKRAIŃSKIEJ KULTURY MATERIALNEJ

Wyniki monitoringu z

CERKIEW

no images were found

KRZYŻE

no images were found

CMENTARZ

no images were found

BIBLIOGRAFIA